Bér és járulék fizetés járványügyi helyzetben
Kérdéseikre válaszolva ezúton szeretnénk tájékoztatni Önöket a kialakult járványügyi helyzet miatt az alábbiakról.
Miután a helyzet a munkáltatón kívül álló ok miatt következett be, így a munkáltató állásidőt rendelhet el. Ebben az esetben nem kötelezett a bér kifizetésre. Sajnos ezzel párhuzamosan a dolgozó biztosítási jogviszonya megszűnik, semmiféle egyészségügyi szolgáltatásra nem jogosult. Szerintünk ez a lépés a dolgozókra nézve a jelen helyzetben nagyon hátrányos lenne, hiszen megszűnne jogosultságuk az orvosi ellátásra és a táppénzre is.
Ha állásidő mellett a munkavállaló a NAV felé a 20T1011-es nyomtatványon az állásidő kezdetétől bejelenti, hogy megfizeti a 7.710 Ft/hó egészségügyi szolgáltatási járulékot, akkor orvosi ellátásra, kezelésre jogosult lesz (táppénzre nem). A bejelentést csak ő, a munkavállaló teheti meg személyesen, vagy postai úton. A munkáltató átvállalhatja ezen összeg megfizetését, melyet a nyomtatványon szerepeltetni is kell: cég neve, adószáma. Ebben az esetben a munkáltatónak dolgozónként, adóazonosítóra hivatkozással kell elutalnia a havi összegeket tárgyhót követő hó 12-ig.
Mivel a szabadságok tekintetében a dolgozó csak 7 napról dönthet, a többi szabadsággal a munkáltató rendelkezik, lehetőség van a munkavállalókat szabadságra küldeni, így a biztosítási jogviszonyuk továbbra is fennáll. Akár elmehetnek táppénzre is.
Amennyiben ez a kialakult helyzet hosszabb időszakot ölel át, lehetőség van a munkaidő csökkentésére, de ehhez munkaszerződés módosításra van szükség, melyet mindkét félnek el kell fogadnia, és aláírásával hitelesítenie kell. Így csökkenhet a bér és járulék teher.
Ha a munkáltató a munkaviszonyokat meg kívánja szüntetni, akkor azt rendes felmondással teheti meg, és a dolgozónak az MT. szerinti felmondási idő és végkielégítés jár. Ha a munkáltató foglalkoztatotti létszáma 20-100 fő között van, és legalább 10 munkavállalónak megszünteti a munkaviszonyát, abban az esetben csoportos létszámleépítésnek minősül, és a munkaügyi központ felé bejelentési kötelezettsége van.
A Kormány gazdaságvédelmi mentőcsomagja járulékfizetési kedvezményeket is tartalmaz:
A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatokban működő gazdasági egységekben 2020. március, április, május és június hónapokra a foglalkoztatott
- munkavállalók esetében a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetése alól,
- munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja meg az egészségügyi szolgáltatási járulék havi összegét, a 7710 forintot.
A turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteknek a 2020. március 1. napjától 2020. június 30. napjáig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni, amely időszakra a turizmusfejlesztési hozzájárulás bevallására és megállapítására nem kerül sor.
A személyszállítási szolgáltatást végző kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó adózók a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény szerinti adófizetési kötelezettségük alól a 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek.