Hírek

Hasznos tudnivalók az internetes vásárlásokról, hogy elkerüljük a váratlan pluszköltségeket

Hasznos tudnivalók az internetes vásárlásokról, hogy elkerüljük a váratlan pluszköltségeket

A sokak által igénybe vett, nagy népszerűségű internetes vásárlások bizonyos esetekben adó- és vámfizetési kötelezettséggel is járnak. Ahhoz, hogy ilyen irányú kellemetlen meglepetések ne merüljenek fel váratlanul, célszerű még a megrendelés előtt tisztába kerülni alapvető információkkal, amihez a NAV segítsége is igénybe vehető.

Figyelem! Ez a hír már több mint három hónapos. A szabályozási környezet folyamatos változása miatt előfordulhat, hogy a benne szereplő leírások és magyarázok már nem időszerűek. Kérjük, győzödjön meg a leírtak aktualitásáról!

A segítség igénybe vételének mikéntjére válasz kapható az alábbi cikkből.

A NAV internetes oldalán nyújt segítséget a biztonságos internetes vásárláshoz

A biztonságos internetes vásárláshoz nyújt segítséget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának új információs felülete, amelyen egyebek mellett a külföldről rendelt áruk esetében fizetendő vámokról és egyéb közterhekről tájékozódhatnak a vásárlók.

Az adóhivatal tapasztalatai szerint egyre népszerűbb az internetes vásárlás, és folyamatosan nő az Európai Unión kívülről szállított küldemények száma is. Annak érdekében, hogy a megrendelt termékek gyorsan és biztosan célba érjenek, elengedhetetlen a pontos adminisztráció, ebben segít a NAV honlapjának új információs felülete, amely a https://www.nav.gov.hu/nav/internetes_vasarlas linken érhető el.

Példaként említették, hogy a honlapon olvasható információk segítségével a vásárló még a termék rendelése előtt ki tudja számolni, milyen költségekkel jár az Európai Unión kívüli országokból érkező árucikkek internetes vásárlása.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy mielőtt valaki leadja internetes rendelését, fontos tájékozódnia az adó- és vámjogszabályokról. Alapvető információ, hogy az árut az Európai Unió területéről vagy unión kívüli országból szállítják-e. Gyakran ugyanis az Európai Unió valamely tagállamából rendelt áru gyártási, raktározási helye az unión kívüli ország, ezért amikor beérkezik az EU-ba a termék, azt vámkezeltetni kell. Ez vám- és adófizetési kötelezettséggel, valamint a postai szolgáltató adminisztrációs díjával járhat. A postaforgalomban érkező küldeményeket a Magyar Posta Zrt. kezeli.

(A cikk a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének Heti Online Magazinjában jelent meg 2017. október 17-én.)