Újabb adókedvezmények a vészhelyzetben
A 140/2020.(IV.21.) számú kormányrendeletben újabb adókönnyítésekről szóló rendelkezések jelentek meg.
Adókötelezettségek teljesítésével kapcsolatos könnyítések
Az érintett adózók társasági adó (TA)-, kisvállalati adó (KIVA) és helyi iparűzési adó (HIPA) tekintetében az adómegállapítási-, bevallási és befizetési kötelezettségüket, valamint ezzel egyidejű adóelőleg megállapítási és bevallási kötelezettségüket 2020. május 31. helyett 2020. szeptember 30-ig teljesíthetik. Ugyanez vonatkozik az innovációs járulékra, valamint az energiaellátók jövedelemadójára is.
Nem mentesíti azonban a határidő kitolása az adózókat a 2020. szeptember 30. előtt esedékessé váló adó- és járulék-előlegek megfizetése alól.
Ha az adózó az adó- és járulék-előlegekről szóló bevallást csak azok esedékessége után nyújtotta be, a kormányrendelet úgy határoz, hogy a HIPA-előleg esetében az előlegrészlet esedékességekor az előző - korábban bevallott – HIPA-előleg összegét kell megfizetni.
A többi adónem (TA, KIVA, innovációs járulék, valamint energiaellátók jövedelemadója) esetében is az utolsó rendelkezésre álló adóelőleg- és járulékelőleg-bevallásban (jellemzően a 1829-es bevallás) megállapított előleg-kötelezettség alapulvételével, azzal azonos ütemezésben kell teljesíteni az előleg összegét.
Kérdésként merülhet fel azonban, hogy a KIVA-előleg bevallására és megfizetésére mennyiben indokolt alkalmazni a kormányrendelet által biztosított határidő-hosszabbítást, hiszen ennél az adónemnél nem egy korábbi adóév adatai határozzák meg a bevallás gyakoriságát és az adó összegét, hanem a konkrét negyedév konkrét adatai. (Elképzelhető, hogy ebben a tekintetben pontosítás történik majd.)
A kormányrendelet kihirdetését követő ötödik naptól (2020. 04. 26.) 2020. december 31-ig terjedő időszakban eltöltött vendégéjszakák utáni idegenforgalmi adót nem kell beszedni és befizetni, de meg kell állapítani és - a 0 összegű megállapítás kivételével - be kell vallani az adóhatósághoz.
Beszámolási kötelezettség teljesítésével kapcsolatos könnyítés
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerinti beszámoló készítési-, nyilvánosságra hozatali letétbehelyezési és közzétételi, továbbá benyújtási határidők 2020. szeptember 30-ig meghosszabbodnak. Nem vonatkozik ez a könnyítés az ún. közérdeklődésre számot tartó gazdálkodókra, vagyis a tőzsdei cégekre, a bankokra, a biztosítókra és a befektetési vállalkozásokra.
Adóigazgatási szabályok
A kormányrendelet lehetőséget biztosít a veszélyhelyzet miatt fizetési nehézséggel küzdő adózók számára, hogy speciális fizetési könnyítést vehessenek igénybe: amennyiben az adózó igazolja, hogy fizetési nehézsége a veszélyhelyzetre vezethető vissza, 12 havi pótlékmentes részletfizetést vagy hathavi pótlékmentes fizetési halasztást kaphat az adóhatóságnál nyilvántartott, összesen legfeljebb ötmillió forint összegű tartozására. A kedvezmény rendkívülisége abban áll, hogy a jogszabály megfogalmazása alapján minden adónemre (pl. a levont szja-ra és járulékokra is) kiterjed. A kedvezmény iránti kérelmet egy alkalommal, a veszélyhelyzet megszűnését követő harmincadik napig lehet előterjeszteni. Az eljárás illetékmentes, ügyintézési határideje 15 nap.
Ugyancsak egy alkalommal, a veszélyhelyzet megszűnését követő harmincadik napig lehet előterjeszteni egy másik fajta fizetési könnyítés iránti kérelmet, de csak akkor, ha a 12 havi pótlékmentes részletfizetést vagy a hathavi pótlékmentes fizetési halasztást nem vette igénybe az adózó: az adóhatóság az adózót terhelő adótartozást legfeljebb 20%-kal, de ötmillió forintot meg nem haladó összegben mérsékelheti (törölheti). Ez a mérséklés azonban csak egy adónemre kérhető. Az eljárás ebben az esetben is illetékmentes, s az ügyintézési határideje szintén 15 nap.
Egy másik intézkedés szerint a közúti szállítók a veszélyhelyzet ideje alatt és az azt követő harmincadik napig mentesülnek az EKAER kockázati biztosíték nyújtása alól. A korábban befizetett biztosítékot a rendelet hatályba lépését (2020. 04. 22.) követően a NAV haladéktalanul visszautalja.
A kormány az online pénztárgépekre és az élelmiszer-értékesítést kezelőszemélyzet nélkül végző automatákra felülvizsgálati moratóriumot vezetett be: a veszélyhelyzet ideje alatt keletkező felülvizsgálati kötelezettséget elég a veszélyhelyzet megszűnését követő 120 napon belül teljesíteni.
Adómérték csökkentése
A kormányrendelet alapján 2020. július 1-től két százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó (SZOCHO) mértéke, így az addigi 17,5% helyett 15,5% lesz.
Egyelőre csak rövid időre, 2020. június 30-ig a SZÉP-kártya adóterhe is kevesebb lesz, a jelenlegi 32,5%-ról 15%-ra csökken.
Szintén csökken, de csak 2021. január 1-től a kisvállalati adó (KIVA) kulcsa, a jelenlegi 12%-ról 11%-ra.
Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság
A kormányrendelet azt is szabályozza, hogy a vészhelyzetből kifolyólag fizetés nélküli szabadságra kerülő munkavállalók továbbra is jogosultak maradnak az egészségügyi ellátásra.
Helyettük május 1-től a munkáltató kötelezettsége megállapítani, bevallani és megfizetni a havi 7.710,- Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot. A munkáltató kérésére a NAV engedélyezi, hogy ezt az összeget csak a veszélyhelyzet megszűnését követő hatvanadik napig kelljen megfizetni.